Industriële fabricage
Industrieel internet der dingen | Industriële materialen | Onderhoud en reparatie van apparatuur | Industriële programmering |
home  MfgRobots >> Industriële fabricage >  >> Manufacturing Equipment >> CNC machine

De Juiste Kunststof Kiezen voor Spruitgieten: Uitgebreide Expert Gids

Waarom De Juiste Hars Belangrijk Is

Bij spruitgieten bepaalt de geselecteerde hars elk aspect van uw deel: prestaties, uiterlijk, duurzaamheid en kosten. Een verkeerd gekozen polymeer kan productiekosten met 30–50% opdrijven door herwerk of langzamere cycli.

Wat Zijn Gesproten Kunststoffen?

Thermoplasten ontworpen voor hoogdruk gieten vormen complexe delen terwijl structurele, chemische en thermische integriteit behouden blijft. Ze zijn ingedeeld in commodity, engineering, en high-performance harsen.

  • Commodity – bv. PE, PP, PS; $1–$2/kg; ideaal voor wegwerpverpakking en consumentengoederen.
  • Engineering – bv. PC, PA, POM; $3–$6/kg; gebruikt waar hitte, slijtage of slagvastigheid belangrijk is.
  • High-performance – bv. PEEK, PEI, LCP; behouden tot 80% treksterkte bij 200 °C; gekozen voor luchtvaart, medisch, en vlamvertragende toepassingen.

Top Tien Gesproten Polymeren (≈80% van Delen)

PMMA, ABS, PA, PC, PE, POM, PP, PS, TPE, TPU.

Acrylonitril-Butadieen-Styreen (ABS)

Een terpolymer (15–35% acrylonitril, 5–30% butadieen, 40–60% styreen) dat slagvastigheid balanceert met verwerkbaarheid. Smelt 210–270 °C; vorm 40–80 °C. Slag >200 J/m, buigmodulus ≈2 GPa. Geschikt voor boormachines, sokken, en toetsenbordtoetsen, maar UV-gevoelig tenzij gestabiliseerd.

Polycarbonaat (PC)

Hoogsterk, transparante hars met glasovergang ~150 °C en smelt 250–300 °C. Dienstbereik –20 °C tot 140 °C. Biedt uitstekende zwaartekracht, optische helderheid (88–90% transmissie), en chemische resistentie. Ideaal voor veiligheidshelmen, medische behuizingen, en LED lichtpijpen; degradeert onder UV zonder stabilisatoren.

Polypropyleen (PP)

Half-kristallijn, smelt 160–165 °C, gegoten 180–240 °C. Krimp 1,0–2,5%. Uitzonderlijke vermoeidheidsbestendigheid (meer dan 1 miljoen scharniercycli). UV-gevoelig tenzij gemengd met additieven. Gebruikt in medische schalen, batterijhoesjes, en voedselcontainers.

Polyetheen (PE)

Omvat HDPE, LDPE, en LLDPE. Verwerking 130–250 °C, vorm 40–110 °C. HDPE smelt ~130 °C, LDPE ~110 °C. Uitstekende chemische resistentie en slagvastigheid; gevoelig voor omgevings-spanningskraken als niet correct geformuleerd.

HDPE

Hoge sterkte-tot-dichtheid verhouding; smelt ~115 °C; vorm ~84 °C. Ideaal voor buizen, wasmiddelflessen, en brandstoftanks; vatbaar voor spanningskraken bij scherpe hoeken.

LDPE

Hoog getakt, smelt ~46 °C. Buigt tot –50 °C; verliest sterkte boven kamertemperatuur. Uitstekend voor flexibele deksels, liners, en buizen.

LLDPE

Lineair met korte takken; smelt 90–110 °C. Superieure rekbaarheid, goed voor stretchfolie en kabelisolatie; kan shear-thickening vertonen onder druk.

Polyamide (Nylon) – PA 6 / PA 66

Half-kristallijn; PA 6 smelt 220–300 °C, PA 66 smelt 260–320 °C. PA 66 biedt hogere kristalliniteit, betere temperatuurbestendigheid, en lagere waterabsorptie. Algemeen in tandwielen, lagers, en schuifassemblages.

Polyoxymetheen (POM / Acetaal)

Hoge stijfheid en lage wrijving. Homopolymere smelt 190–230 °C; copolymere iets lager. Uitstekende slijtvastigheid, gebruikt in tandwielen, kleppen, en brandstofsysteemonderdelen.

Polymethaakrylaten (PMMA)

Transparant, kristallijn, smelt 200–250 °C. Transmiteert tot 93% zichtbaar licht. Gebruikt in ramen, kassen, en lichtafdekingen; mist hoge slagvastigheid en kan kraken bij lage temperaturen.

Polystyreen (PS)

Lineair aromatisch polymeer; smelt ~240 °C. Goed voor wegwerp bestek, cosmetica containers, en CD-hoesjes. Bros, slechte chemische en UV-resistentie; HIPS verbetert slag >200 J/m maar blijft opaak.

Thermoplastisch Polyurethaan (TPU)

Elastomeer met afwisselende zachte en harde segmenten. Gieten 180–230 °C; voordrogen voor gebruik. Biedt elasticiteit, slijtvastigheid, en chemische duurzaamheid. Algemeen in schoen zoolmidden, hoesjes, en overmoulded grepen.

Thermoplastisch Elastomeer (TPE)

Mengsel van hard thermoplast (PP, PS) en rubber (EPDM, SBR). Gieten 190–260 °C; geschikt voor grepen, afdichtingen, en auto weerafdichtingen. Kriep onder langdurige spanning; UV-stabilisatoren nodig voor buitenshuis gebruik.

High-Performance Harsen

  • PEEK – smelt 350–400 °C, vorm 170–200 °C; behoudt sterkte bij >250 °C; gebruikt in lagers, chirurgische instrumenten, en luchtvaartcomponenten.
  • PEI – smelt 340–400 °C, vorm 130–170 °C; vlamvertragend, 82% lichttransmissie; gebruikt in medische apparaten en luchtvaartkanalen.
  • PBT – smelt 225–275 °C; uitstekende slijtvastigheid; gebruikt in connectoren, schakelaars, en voedselcontainers.
  • PET / PETE – smelt 260–290 °C; hoge stijfheid, goede barrière; FDA-goedgekeurd voor voedselcontact; gebruikt in drankflessen en medische behuizingen.
  • PPS – smelt 285–325 °C; vlamvertragend, hoge stijfheid; gebruikt in auto behuizingen en elektronische componenten.
  • PPO – smelt 270–310 °C; lage vochtabsorptie; gemengd als Noryl voor verbeterde verwerkbaarheid.
  • PEX (Gekruiste PE) – smelt 200–250 °C; thermoharder na verkruising; hoge slagvastigheid; gebruikt in sanitaire en kabelisolatie.
  • LCP (Vloeistof-Kristallijn Polymeer) – smelt ~240 °C; lage thermische uitrekking; gebruikt in microgolf elektronica en precisie medische apparaten.
  • ETPU – wijd temperatuurbereik (65–371 °C); hoge zwaartekracht; gebruikt in dempende zoolmidden en slagvaste hoesjes.
  • OLSR (Optische Silicone Rubber) – smelt 140–180 °C; 94% lichttransmissie; gebruikt in medische gezichtsbeschermers en LED-gidsen.
  • TPR – smelt 200–250 °C; Shore A 30–90; gebruikt in grepen, adapters, en sportartikelen.

Transparante en Doorzichtige Polymeren

Top keuzes: PC, PMMA, PEI, OLSR. Lichttransmissie: Glas 95%, OLSR 94%, PMMA 93%, PP 90%, PC 88–90%. Gebruik SPI-A2 vormafwerking en vermijd hazecauserende losmiddelen.

Classificatie Overzicht

Kristallijn (bv. nylon 66, HDPE), Amorfe (bv. PC, ABS, PS), Half-kristallijn (bv. PP, POM), en Elastomerisch (TPE, TPR). Elke klasse dicteert smeltgedrag, krimp, en dimensionale stabiliteit.

Belangrijke Beslissingsfactoren

  • Omgevingsblootstelling – UV, chemicaliën, temperatuur. Kies PC of PMMA voor buitenshuis, HDPE of PP voor chemischebaden.
  • Regelgevingscompliance – FDA/ISO voor voedsel of medisch; UL 94 of ISO voor auto; REACH of RoHS voor elektronica.
  • Kosten vs Prestaties – Commodity harsen voor laag-volume delen; engineering of high-performance voor lange-termijn duurzaamheid.
  • Esthetische en Optische Eisen – Hoogglans SPI-A2 voor helderheid; matte afwerkingen voor dikke delen; additieve pigmenten overwegen.
  • Mechanische Eigenschappen – Treksterkte, slag, rek bij breuk, hardheid. Gebruik nylon 66 of PBT voor structurele sterkte; TPU/TPE voor flexibiliteit.
  • Verwerkingscompatibiliteit – Smeltstroomindex, krimp, vervorming. Half-kristallijne harsen krimpen meer; poortplaatsing dienovereenkomstig ontwerpen.
  • Milieueffect – Herbruikbare polymeren (PE, PP) verkleinen voetafdruk; bio-gebaseerde opties overwegen waar mogelijk.

Ontwerp & Oppervlakte-Afwerkingtips Voor Transparante Delen

  • Handhaaf uniforme wanddikte; vermijd abrupte veranderingen die zwieren of spanningsmarks veroorzaken.
  • Plaats poorten buiten kritische optische zones; gebruik split of rand poorten om letsel lijnen te minimaliseren.
  • Toepassen voldoende hoekstralen om kraakinitiatie te verminderen.
  • Kies SPI-A2 polijsten voor lens-kwaliteit helderheid; harscoatings voor platte panelen.
  • Vermijd residueel losmiddel; selecteer UV-stabiele additieven als blootgesteld aan zonlicht.

Conclusie

Materiaalselectie is de sleutel van een succesvol gesproten deel. Door harseigenschappen af te stemmen op echte wereldse eisen – mechanische belasting, chemische blootstelling, temperatuur, esthetiek, en regelgevende eisen – elimineert u herwerk, waarborgt duurzaamheid, en levert u een product dat opvalt op de markt.

CNC machine

  1. Belangrijke kwaliteiten bij het kiezen van een precisie CNC-machinefabriek
  2. 22 essentiële CNC-bewerking KPI's om te volgen voor optimale prestaties
  3. Quincunx CNC-plasma snijprogramma voorbeeld: G91 incrementele besturing
  4. Maximaliseer Uw 2019 Bedrijfsmaterieel Belastingaftrek: Artikel 179 & 100% Bonus Afschrijving
  5. G02/G03 Circulaire Interpolatie in CNC Beheersen: Stap-voor-stap Voorbeeld
  6. Diepe-kaasfrezen onder de knie: strategieën om gereedschapbuiging te voorkomen en spanuitloop te verbeteren
  7. Optimaliseer uw bedrijf: De ultieme gids voor CNC-router tafelformaten
  8. Titan vezellaser snijoplossingen – Precisie, snelheid en kosteneffectief bladmetaalsnijden
  9. Hoe CNC-bewerking de Prestaties van Mijnbouwapparatuur Verbeterd
  10. Productiecapaciteit Maximimaliseren en Levertijden Minimaliseren in Precisie CNC-bewerking
  11. High Efficiency Milling (HEM) onder de knie krijgen: Technieken en voordelen