ISO 683-2 36CrNiMo4 Zacht geanneald staal (+A) – Hoogpresterende legering voor zware toepassingen
Overzicht
Staal 36CrNiMo4 is toepasbaar voor hoogbelaste onderdelen met grote aanlaaddoorsnedes en gunstige zwaarte in luchtvaart, zware voertuig- en machinebouw (bijv. aandrijfas, pleuelstangen, transmissieassen). Daarnaast grote gesmiede onderdelen (bijv. rotoren, assen, schijven).
Eigenschappen
Algemeen
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde |
|---|---|---|
| Dichtheid | 20,0 °C | 7,83 – 7,85 g/cm³ |
Mechanisch
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde |
|---|---|---|
| Elasticiteitsmodulus | -100,0 °C | 217 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 20,0 °C | 210 – 212 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 100,0 °C | 205 – 207 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 200,0 °C | 195 – 199 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 300,0 °C | 185 – 192 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 400,0 °C | 184 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 500,0 °C | 175 GPa |
| Elasticiteitsmodulus | 600,0 °C | 164 GPa |
| Hardheid, Brinell | 20,0 °C | 248 HB |
| Poissonverhouding | 20,0 °C | 0,28 |
| Schuifmodulus | 20,0 °C | 81 GPa |
Thermisch
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde | Opmerking |
|---|---|---|---|
| Uitrekkingscoëfficiënt | -100,0 °C | 1,05×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 20,0 °C | 1,15×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 100,0 °C | 1,11 – 1,21×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 200,0 °C | 1,21 – 1,27×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 300,0 °C | 1,29 – 1,32×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 400,0 °C | 1,35 – 1,36×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 500,0 °C | 1,40×10⁻⁵ 1/K | |
| Uitrekkingscoëfficiënt | 600,0 °C | 1,44×10⁻⁵ 1/K | |
| Max. diensttemperatuur, langdurig | -40 – 0 °C | ||
| Smeltpunt | 1382 – 1529 °C | Typisch voor nikkel-chroom-molybdeenstaal | |
| Specifieke warmte | -100,0 °C | 423 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 20,0 °C | 460 – 461 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 100,0 °C | 479 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 200,0 °C | 499 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 300,0 °C | 517 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 400,0 °C | 536 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 500,0 °C | 558 J/(kg·K) | |
| Specifieke warmte | 600,0 °C | 587 J/(kg·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 20,0 °C | 42 – 45,1 W/(m·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 100,0 °C | 45,1 – 50,3 W/(m·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 200,0 °C | 44,1 – 49,0 W/(m·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 300,0 °C | 41,9 – 47,8 W/(m·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 400,0 °C | 39,4 W/(m·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 500,0 °C | 36,9 W/(m·K) | |
| Warmteleidingscoëfficiënt | 600,0 °C | 34,4 W/(m·K) | |
| Temperatuurafwijking | 20,0 °C | 12,5 mm²/s | |
| Temperatuurafwijking | 100,0 °C | 11,6 mm²/s | |
| Temperatuurafwijking | 200,0 °C | 10,6 mm²/s | |
| Temperatuurafwijking | 300,0 °C | 9,5 mm²/s | |
| Temperatuurafwijking | 400,0 °C | 8,4 mm²/s | |
| Temperatuurafwijking | 500,0 °C | 7,1 mm²/s | |
| Temperatuurafwijking | 600,0 °C | 5,8 mm²/s |
Elektrisch
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde |
|---|---|---|
| Elektrische weerstand | 20,0 °C | 1,9 – 2,31×10⁻⁷ Ω·m |
| Elektrische weerstand | 100,0 °C | 2,84×10⁻⁷ Ω·m |
| Elektrische weerstand | 200,0 °C | 3,58×10⁻⁷ Ω·m |
| Elektrische weerstand | 300,0 °C | 4,48×10⁻⁷ Ω·m |
| Elektrische weerstand | 400,0 °C | 5,52×10⁻⁷ Ω·m |
| Elektrische weerstand | 500,0 °C | 6,71×10⁻⁷ Ω·m |
| Elektrische weerstand | 600,0 °C | 8,06×10⁻⁷ Ω·m |
Chemische samenstelling
| Element | Gehalte |
|---|---|
| Koolstof | 0,32 – 0,40 % |
| Chroom | 0,9 – 1,2 % |
| Koper | 0,4 % |
| Mangaan | 0,5 – 0,8 % |
| Molybdeen | 0,15 – 0,30 % |
| Nikkel | 0,9 – 1,2 % |
| Fosfor | 0,03 – 0,04 % |
| Silicium | 0,1 – 0,4 % |
| Zwavel | 0,035 % |
Metaal
- ISO 4957 Graad X32CrMoV3-3 Zacht Geanneald Staal (+A) – Hoogpresterend Warmwerklegering
- EN 10088-1 X70CrMo15: Zacht gegloeide nuance voor snijgereedschappen en industriële toepassingen
- X105CrMo17 Zacht Geïmiteerd Staal (EN 10088-1) – Hoge Verharding en Slijtvastheid
- EN 10083-2 Gehalte C50R zacht gegloeid staal (+A) – Hoge sterkte en bewerkbaarheid
- EN 10083-2 Gehalte C55R Zacht Gegloeid Staal – Verbeterde Bewerkbaarheid voor Auto- en Machinebouw
- EN 10269 Gehalte 40CrMoV4-6 Zacht Gegloeid Staal – Ideaal voor Hoogtemperatuurbevestigingselementen
- EN 10269 Gehalte 42CrMo4 Zacht Gegloeid Staal – Hoge Sterkte & Slijtvastheid
- EN 10269 25CrMo4 Zachtgeglode Staal – Hoge Sterkte & Zwaarte voor Auto- en Industriële Toepassingen
- EN 10269 30CrNiMo8 Zachtgeglode Staal (+A) – Ideaal voor Hoge Belasting, Lage Temperatuur
- EN 10269 34CrNiMo6 Zachtgeglode Staal – Hoogprestatie Legering voor Zware Toepassingen
- EN 10088-1 Gehalte X90CrMoV18 – Zacht Gegloeid Staal voor Hoogpresterende Snijgereedschappen