AA 2024 T62 Aluminiumlegering: Hoge sterkte, goed bewerkbaar voor luchtvaart
Overzicht van AA 2024 T62
Aluminiumlegering AA 2024 is een van de meest toegepaste legeringen in de luchtvaartindustrie, bekend om zijn uitstekende verhouding tussen sterkte en gewicht. In de T62-toestand (oplosgegluid en kunstmatig ouderdom) biedt deze legering een optimale balans van hoge treksterkte, goede bewerkbaarheid en redelijke vormbaarheid. Hoewel de korrosiebestendigheid beperkt is, kan het materiaal tot een hoge afwerkingsgraad worden bewerkt en wordt het vaak beschermd door cladding of coating.
Eigenschappen
Algemene eigenschappen
| Eigenschap | Waarde | Toestand | Gerelateerde normen |
|---|---|---|---|
| Dichtheid | 2,78 g/cm³ | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
Mechanische eigenschappen
| Eigenschap | Waarde | Toestand | Gerelateerde normen | Opmerking |
|---|---|---|---|---|
| Elasticiteitsmodulus | 73,0 GPa | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 | |
| Vloeispanning (typisch) | 290–310 MPa | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 | Afhankelijk van productvorm |
| Treksterkte | 415,0 MPa | T62 | AA Standaarden, ASTM B211 | Extruderingsprofielen |
| Treksterkte | 435,0 MPa | T62 | AA Standaarden, ASTM B209 | Platen en vellen |
| Treksterkte | 440,0 MPa | T62 | AA Standaarden, ASTM B209 | Platen en vellen (alt. specificatie) |
| Rek bij breuk | 10–15% | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 | Afhankelijk van dikte |
| Vlakke-staat scheurbestendigheid | 22,0–35,0 MPa·√m | — | — | Typisch voor gesmede 2000-serie aluminium |
| Poisson-verhouding | 0,33 | — | — | Typisch voor gesmede 2000-serie aluminium |
| Schuifmodulus | 26,0–27,5 GPa | — | — | Typisch voor gesmede 2000-serie aluminium |
Thermische eigenschappen
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde | Toestand | Gerelateerde normen | Opmerking |
|---|---|---|---|---|---|
| Uitzettingscoëfficiënt | 20 °C | 23,2 × 10⁻⁶ 1/K | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 | |
| Uitzettingscoëfficiënt | 100 °C | 23,2 × 10⁻⁶ 1/K | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 | |
| Smeltpunt | — | 505–635 °C | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 | |
| Specifieke warmtecapaciteit | — | 816–963 J/(kg·K) | — | — | Typisch voor gesmede 2000-serie aluminium |
| Warmtegeleiding | — | 121–193 W/(m·K) | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
Elektrische eigenschappen
| Eigenschap | Waarde | Toestand | Gerelateerde normen |
|---|---|---|---|
| Elektrische geleiding | 17,0–29,0 MS/m | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Elektrische weerstand | 3,45–5,88 × 10⁻⁸ Ω·m | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
Chemische samenstelling (gewicht%)
| Element | Bereik | Toestand | Gerelateerde normen |
|---|---|---|---|
| Chroom (Cr) | 0,10% | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Koper (Cu) | 3,8–4,9% | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| IJzer (Fe) | 0,50% max | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Magnesium (Mg) | 1,2–1,8% | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Mangaan (Mn) | 0,3–0,9% | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Silicium (Si) | 0,50% max | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Titaan (Ti) | 0,15% max | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Zink (Zn) | 0,25% max | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Overige (elk) | 0,05% max | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Overige (totaal) | 0,15% max | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
| Aluminium (Al) | Rest | T62 | AA Standaarden, ASTM B209, ASTM B211 |
Technologische eigenschappen
| Eigenschap | Beoordeling |
|---|---|
| Harden | Geen bekende of ontwikkelde hardprocedures |
| Corrosie-eigenschappen | Spanningscorrosie: risico in gebieden met trekkingen lood op korrelstructuur. Beperkte schade aan labmonsters (T4, T3, T351, T3510, T3511), voldoende (T6, T861, T81, T851, T8510, T8511). Algemeen: voldoende, in principe bescherming vereist (cladding, anodiseren, coating). |
| Algemene bewerkbaarheid | Zacht (O): slecht; Warmbehandeld (T62): goed tot acceptabel |
| Vormbaarheid | Slecht (T4, T3, T351, T3510, T3511, T6); Niet geschikt (T361, T861, T81, T851, T8510, T8511) |
Toepassingen
AA 2024 T62 wordt veel toegepast in:
- Vliegtuigstructuren: vleugelvlechten, rompframes, stringers
- Hoge-spanningscomponenten waar gewichtsbesparing cruciaal is
- Bewerkte onderdelen die hoge sterkte en goede afwerking vereisen
- Luchtvaartkoppelingen en bevestigingselementen
Opmerkingen
Vanwege de beperkte korrosiebestendigheid wordt AA 2024 meestal geleverd als gecledeerde plaat (Alclad 2024) of dient het na bewerking beschermd te worden. De T62-toestand wordt bereikt door oplosgluien, afkoelen en kunstmatige ouderdom, wat een iets lagere sterkte geeft dan T8-temperaturen maar betere bewerkbaarheid en vormgeving na warmtebehandeling toelaat.
Metaal
- AA 2024 F Aluminiumlegering: Hoge Sterkte & Uitstekende Bearibaarheid voor Luchtvaart
- AA Standaarden Gehalte 6463 T62 – Belangrijkste mechanische eigenschappen en specificaties
- AA 6066-T6 Aluminiumlegering – Graad T62 Normen & Mechanische Eigenschappen
- AA 6070 T62 Aluminiumlegering – Normen, Eigenschappen & Toepassingen
- AA 2024 H13 Aluminiumlegering: Industriële Sterkte & Bewerkbaarheid
- AA 2024 T72 – Hoogsterkte Aluminiumlegering voor Luchtvaarttoepassingen
- AA 6262 T6/T9: Premium Vrijkernende Aluminiumlegering
- AA 7075 T62 Aluminiumlegering – Premium Sterkte voor Luchtvaarttoepassingen
- AA 6063 T62 Aluminiumlegering – Hoge Corrosieweerstand & Superieure Afwerking
- AA 6061-T6 (T62) Aluminiumlegering: Hoge sterkte, corrosiebestendige kwaliteit
- AA 2024 Graad T3510 – Standaard Aluminiumlegering voor Luchtvaarttoepassingen