EN 10277-2 Gehalte C10 Koudgetrokken Staal – Lage Kernsterkte, Slijtvast voor Machineonderdelen
Inleiding
Staalgehalte C10 volgens EN 10277-2 is geschikt voor onderdelen met een lage kernsterkte in voertuig- en machinebouw, die voornemelijk slijtbelasting ondergaan (bijv. bouten, hefbomen, persvormstukken en gestempelde delen). De laagste toepassingstemperatuur is -25 °C, meest gunstige toepassingsbereik 5 tot 10 mm nominale afmeting. Als blank staalproduct wordt het geleverd in vorm van staven, blank, recht, in diverse toestanden (zie DIN EN 10277 : 1999-10).
Eigenschappen
Algemeen
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde |
|---|---|---|
| Dichtheid | 20,0 °C | 7,85 g/cm³ |
Mechanisch
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde |
|---|---|---|
| Elasticiteitsmodulus | -100,0 °C | 217 GPa |
| 20,0 °C | 210 – 212 GPa | |
| 100,0 °C | 205 – 207 GPa | |
| 200,0 °C | 193 – 199 GPa | |
| 300,0 °C | 185 – 192 GPa | |
| 400,0 °C | 175 – 184 GPa | |
| 500,0 °C | 175 GPa | |
| 600,0 °C | 164 GPa | |
| Rekking | 20,0 °C | 8 – 12 % |
| Poisson-getal | 20,0 °C | 0,28 [-] |
| Schuifmodulus | 20,0 °C | 81 GPa |
| Treksterkte | 20,0 °C | 320 – 760 MPa |
| Opgelaste spanning Rp0,2 | 20,0 °C | 180 – 350 MPa |
Thermisch
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde | Opmerking |
|---|---|---|---|
| Thermische uitdijtingscoëfficiënt | -100,0 °C | 1,08E-5 1/K | |
| 20,0 °C | 1,19E-5 1/K | ||
| 100,0 °C | 1,10E-5 – 1,25E-5 1/K | ||
| 200,0 °C | 1,18E-5 – 1,30E-5 1/K | ||
| 300,0 °C | 1,36E-5 1/K | ||
| 400,0 °C | 1,32E-5 – 1,41E-5 1/K | ||
| 500,0 °C | 1,45E-5 1/K | ||
| 600,0 °C | 1,49E-5 1/K | ||
| Maximale gebruiks temperatuur | 500 °C | Typisch voor koolstofstaal | |
| Maximale gebruiks temperatuur, langdurig | -25 – 0 °C | ||
| Smeltpunt | 1480 – 1526 °C | Typisch voor laaggecarburiseerd staal | |
| Specifieke warmtecapaciteit | -100,0 °C | 423 J/(kg·K) | |
| 20,0 °C | 460 – 461 J/(kg·K) | ||
| 100,0 °C | 479 – 480 J/(kg·K) | ||
| 200,0 °C | 499 – 520 J/(kg·K) | ||
| 300,0 °C | 517 J/(kg·K) | ||
| 400,0 °C | 536 J/(kg·K) | ||
| 500,0 °C | 558 J/(kg·K) | ||
| 600,0 °C | 587 J/(kg·K) | ||
| Warmteleiding | 20,0 °C | 57,5 – 58,7 W/(m·K) | |
| 100,0 °C | 54,4 – 55,7 W/(m·K) | ||
| 200,0 °C | 50,2 – 51,9 W/(m·K) | ||
| 300,0 °C | 47,6 W/(m·K) | ||
| 400,0 °C | 43,4 – 44,0 W/(m·K) | ||
| 500,0 °C | 39,6 W/(m·K) | ||
| 600,0 °C | 36,0 W/(m·K) | ||
| Temperatuurgeleiding | 20,0 °C | 15,9 mm²/s | |
| 100,0 °C | 14,3 mm²/s | ||
| 200,0 °C | 12,5 mm²/s | ||
| 300,0 °C | 10,8 mm²/s | ||
| 400,0 °C | 9,2 mm²/s | ||
| 500,0 °C | 7,6 mm²/s | ||
| 600,0 °C | 6,1 mm²/s |
Elektrisch
| Eigenschap | Temperatuur | Waarde |
|---|---|---|
| Elektrische resistiviteit | 20,0 °C | 1,10E-7 Ω·m |
| 100,0 °C | 2,30E-7 Ω·m | |
| 200,0 °C | 3,04E-7 Ω·m | |
| 300,0 °C | 3,94E-7 Ω·m | |
| 400,0 °C | 5,01E-7 Ω·m | |
| 500,0 °C | 6,25E-7 Ω·m | |
| 600,0 °C | 7,70E-7 Ω·m |
Magnetisch
| Eigenschap | Waarde | Opmerking |
|---|---|---|
| Curie-temperatuur | 770 °C | Typisch voor laaggecarburiseerd staal |
Chemische samenstelling (gewicht%)
| Element | Waarde |
|---|---|
| Koolstof | 0,07 – 0,13 % |
| Mangaan | 0,30 – 0,60 % |
| Fosfor | 0,05 % |
| Silicium | 0,40 % |
| Zwavel | 0,045 % |
Metaal
- EN 10277-2 Gehalte E295GC Koudgetrokken Staal – Hoge Sterkte en Slijtvasteheid
- EN 10277‑2 Gehalte E335GC Koudgetrokken Staal – Hoge Sterkte en Slijtvasteheid
- EN 10277-2 Gehalte ZSt50-2: Premium Koudgetrokken Staal voor Hoog-Prestatie Toepassingen
- EN 10277‑2 Gehalte ZSt60‑2: Premium Koudgetrokken Staal voor Hoge-Slijt, Hoge-Sterkte Toepassingen
- EN 10277-2 Gehalte ZSt70-2: Premium Koudgetrokken Hoog-Koolstofstaal voor Slijtvast Componenten
- EN 10277-2 Gehalte C35 Koudgetrokken Staal – Hoge Sterkte, Prestaties bij Lage Temperatuur
- EN 10277-2 Gehalte C40 Koudgetrokken Staal – Hoge Sterkte voor Voertuig- en Machinebouw
- EN 10277-2 Gehalte C45 Koudgetrokken Staal – Hoogpresterend Structuraal Materiaal
- EN 10277-2 Gehalte C50 Koudgetrokken Staal – Hoge Sterkte & Slijtvastheid
- EN 10277-2 Gehalte C60 Koudgetrokken Staal – Hoge Sterkte & Slijtvastheid
- EN 10277-2 Graad C16 Koudgetrokken Staafstaal – Hoge Sterkte & Precisie